LOCATED IN BEAUTIFUL NORTH NAPLES FLORIDA
Imperial

Board of Directors

 

The Imperial Golf Estates Board of Directors currently consists of seven (7) members.  Directors are elected for two (2) year terms.  The election takes place, in accordance with the HOA By-Laws, at the annual meeting in January of each year.  The candidates for office are ranked from first to last based on the number of votes they get.  Any open Board positions are filled starting with the candidate who received the most votes.  The person with the second highest number of votes would be appointed to the second open position.  This process is then used to fill all open Board positions.

 

Please remember each home, (individual household), within Imperial Golf Estates gets one (1) vote per property.

 

The By-Laws restrict Board members to six (6) consecutive years of service.

 

Once the election of the Board Directors is completed in January of each year, the newly elected Board meets to appoint a President, Vice President, Treasurer, and any other officer positions deemed appropriate by the Board.  This is accomplished by majority vote of the elected Board members.

 

The election schedule for the current HOA Board is as follows:

 

Director – Current President

  Charlie Litow

Current term started February 4, January, 2019

Term expires January 2021

Up for re-election January 2021

6 Year term limit expires in January 2025

 

Director – Current Vice President

Nate Celauro

Current term started January, 2018

Term expires January 2020

Up for re-election January 2020

6 Year term limit expires in January 2024

 

Director – Current Treasurer

Pat McCabe

Current term started January, 2018

Term expires January 2020

Up for re-election January 2020

6 Year term limit expires in January 2024

 

 

Director

Martha Mugford

Current term started January, 2018

Term expires January 2020

Up for re-election January 2020

6 Year term limit expires in January 2022

 

Director

Gale Schwartz

Current term started January, 2019

Term expires January 2021

Up for re-election January 2021

6 Year term limit expires in January 2025

 

Director

Dave Krause

Current term started January, 2019

Term expires January 2021

Up for re-election January 2021

6 Year term limit expires in January 2025

 

 

Director

  John Mickelson

Current term started January, 2019

Term expires January 2021

Up for re-election January 2021

6 Year term limit expires in January 2025

 

If at any time any Board Director leaves office, the Board has the authority to appoint a replacement for the remainder of the term of that retiring Board member.  Replacement is not a requirement unless the Board gets below 5 members.  The HOA By-Laws require a minimum of five (5) Board members.

 

   SUPERINTENDENT

   Mark Thieme 
  ImperialMarkThieme@gmail.com


Copyright © MSWebservices.
All rights reserved